Mekke’nin Fethi Ne Zaman?

Ülkemizde son yıllarda Mekke’nin fetih tarihi 10 gün önceye çekilerek Miladi 31 Aralık/ 1 Ocak’ta kutlanmaya başlandı. Bu kutlamalar kimi zaman “alternatif yılbaşı kutlaması” adı altında yapılıyor. Oysa Mekke’nin fethi, tarihi kaynaklara göre; (İbn İshâk, İbn Hişâm, Belâzûrî, Vâkıdî, İbn Esir, İbn Kesir, Taberî gibi pek çok tarihçinin ittifakla verdiği tarih) Hicrî takvime göre 20 Ramazan 8’de (Hicretin 8. yılı) gerçekleşmiştir. Bu Hicri tarih Milâdî takvime uyarlanınca 11 Ocak 630 tarihi elde edilir.  (http://193.255.138.2/takvim.asp)

Diyanet’in resmi sitesinde bu tarihsel gerçek “Peygamberimizin Hayatı-Mekke’nin Fethi” adlı dosyada “f) Mekke’ye Giriş (20 Ramazan 8 H./11 Ocak 630 M.)” başlığı altında doğrulanmaktadır. Miladi 1 Ocak’ta Hz. Muhammed (sas) bırakın Mekke’yi fethetmeyi daha yeni Mekke’ye doğru hareket etmiştir.

mekkenin fethi hicri miladi

Mekke’nin Fethi İslam tarihinin en önemli olaylarından biridir. Son Peygamber Hz. Muhammed (sas) Mekke’yi fethederek İslamın önündeki en büyük engellerden birini ortadan kaldırmıştır. İslam’ın Hz. Muhammed’den (sas) sonra yayılıp kurumlaşmasında Mekke’nin fethi gerçekten büyük bir etkiye sahiptir. Bu bakımdan Müslümanların bu önemli tarihi hatırlamaları, hatta kutlamaları son derece doğaldır.

Ancak bu önemli tarihi olayı aslına aykırı şekilde adeta bir “alternatif reaksiyon malzemesine” dönüştürerek kullanmanın da bir faydası yoktur. 31 Aralık-1 Ocak günü-gecesi Müslümanlar için sıradan günler gecelerdir. Bu geceye ayrı bir önem verilmemeli, Müslümanlar her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır. Sanki mübarek geceymiş gibi mevlid okutmak, sohbetler düzenlemek uygun değildir. Hasılı kelam bu gecenin diğer gecelerden farkı yoktur. Bu geceye değer veriyormuş gibi hareket etmek, alternatif kutlamalar yapmak doğru değildir.

Ayrıca konuyla ilgili olarak bkz. http://dusunuyoruz.com/noel-neyimiz-olur