Kategoriler
Tüm Yazılar Türkçe

Mutluluk İçin Dua

Hertfordshire Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Richard Wiseman, daha mutlu ve pozitif hayat için yapılması gerekenleri kısaca sıraladı. Sadece bir ya da iki dakikada hayatınızı önemli ölçüde değiştirebilirsiniz.

 

İşte yapılması gerekenler:

 

1. Stresi azaltmak için başkaları için dua edin. Duanın gücüne inanın. Binden fazla kişiyle dualarının içeriği, maddi durumları ve tüm vücut sağlığı hakkında sorular soruldu. Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı bölümündeki araştırmacılar, diğer insanlar için yapılan duaların kişinin parasal stresini azalttığını tespit ettiler. Şaşırtıcı şekilde yeni bir araba ya da daha iyi bir araba gibi maddi şeyler için dua etmenin ise böyle bir faydaya sahip olmadığı kaydedildi.

 

2. Motivasyonunuzu artırmak için, hedeflerinizi tüm dünyaya anlatın. Plan yaparak ve dinleyecek herkese anlatarak kendinizi motive etmelisiniz. “Journal of Experimental Social Psychology” isimli dergide yayınlanan bir dizi çalışmada, gönüllülerden bir tepenin ne kadar dik, sarp olduÄŸunu ve tırmanmanın ne kadar zor olduÄŸunu tahmin etmeleri istendi. Ä°ki gönüllünün bir araya gelerek yaptıkları tahminler, tek başına yaptıkları tahminlerden yaklaşık yüzde 15 daha düşüktü. Amaçlarınızı baÅŸkalarına anlatmak, birileriyle paylaÅŸmak amacınızı gerçekleÅŸtirmenize yardım ediyor. Çünkü arkadaÅŸlar ya da aile sık sık gereken desteÄŸi veriyorlar. Bazı araÅŸtırmalar, yanınızda arkadaÅŸlarınız olduÄŸunda hayatın daha kolay olduÄŸunu gösteriyor.

 

3. İç mutluluÄŸunuzu bulmak için minnettarlık tutumunuzu geliÅŸtirin. “Journal of Personality and Social Psychology” isimli tıp dergisinde yer alan çalışmada, araÅŸtırmacılar katılımcıları 3 gruba ayırdı ve her bir gruptan atanmış konular hakkında her gün yazı yazmaları istendi. Birinci gruptan minnettar oldukları 5 ÅŸey yazmaları, ikinci gruptan kendilerini kızdıran 5 ÅŸeyi göstermeleri ve o gün baÅŸardıkları 5 ÅŸeyi not etmeleri istendi. Sonunda, minnettar oldukları ÅŸeyleri yazanların gelecek hakkında daha iyimser oldukları, saÄŸlıklarının daha iyi olduÄŸu rapor edildi. Bu nedenle herkes mutlu olmak için şükretmeyi bilmeli.

 

8 ARALIK 2010

“Mutluluk İçin Dua” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir