Mutluluk İçin Dua

Hertfordshire Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Richard Wiseman, daha mutlu ve pozitif hayat için yapılması gerekenleri kısaca sıraladı. Sadece bir ya da iki dakikada hayatınızı önemli ölçüde değiştirebilirsiniz.

 

İşte yapılması gerekenler:

 

1. Stresi azaltmak için başkaları için dua edin. Duanın gücüne inanın. Binden fazla kişiyle dualarının içeriği, maddi durumları ve tüm vücut sağlığı hakkında sorular soruldu. Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı bölümündeki araştırmacılar, diğer insanlar için yapılan duaların kişinin parasal stresini azalttığını tespit ettiler. Şaşırtıcı şekilde yeni bir araba ya da daha iyi bir araba gibi maddi şeyler için dua etmenin ise böyle bir faydaya sahip olmadığı kaydedildi.

 

2. Motivasyonunuzu artırmak için, hedeflerinizi tüm dünyaya anlatın. Plan yaparak ve dinleyecek herkese anlatarak kendinizi motive etmelisiniz. “Journal of Experimental Social Psychology” isimli dergide yayınlanan bir dizi çalışmada, gönüllülerden bir tepenin ne kadar dik, sarp olduğunu ve tırmanmanın ne kadar zor olduğunu tahmin etmeleri istendi. İki gönüllünün bir araya gelerek yaptıkları tahminler, tek başına yaptıkları tahminlerden yaklaşık yüzde 15 daha düşüktü. Amaçlarınızı başkalarına anlatmak, birileriyle paylaşmak amacınızı gerçekleştirmenize yardım ediyor. Çünkü arkadaşlar ya da aile sık sık gereken desteği veriyorlar. Bazı araştırmalar, yanınızda arkadaşlarınız olduğunda hayatın daha kolay olduğunu gösteriyor.

 

3. İç mutluluğunuzu bulmak için minnettarlık tutumunuzu geliştirin. “Journal of Personality and Social Psychology” isimli tıp dergisinde yer alan çalışmada, araştırmacılar katılımcıları 3 gruba ayırdı ve her bir gruptan atanmış konular hakkında her gün yazı yazmaları istendi. Birinci gruptan minnettar oldukları 5 şey yazmaları, ikinci gruptan kendilerini kızdıran 5 şeyi göstermeleri ve o gün başardıkları 5 şeyi not etmeleri istendi. Sonunda, minnettar oldukları şeyleri yazanların gelecek hakkında daha iyimser oldukları, sağlıklarının daha iyi olduğu rapor edildi. Bu nedenle herkes mutlu olmak için şükretmeyi bilmeli.

 

8 ARALIK 2010